Niedziele Handlowe luty 2018

Twój najłatwiejszy i najbardziej przejrzysty kalendarz online!

Sprawdź, kiedy w tym miesiącu
możesz zrobić zakupy w niedzielę!

Legenda:
Sklep zamknięty
Sklepy Zamknięte
Uwaga! Niedziela wolna od handlu - w te dni nie zrobisz zakupów
Sklep otwarty
Sklepy Otwarte
Ta niedziela jest handlowa, spokojnie możesz planować zakupy
Sklep otwarty krócej
Sklepy otwarte krócej
Handel zakazany po godz. 14:00

Najważniejsze informacje:

Vademecum niedzieli handlowych 2018, 2019 i 2020 - co zmieniają obecne i przyszłe przepisy ?


Nagłe wejście w życie ustawy o zakazie handlu w niedzielę i dezinformacja pozostawiły Polaków z głowami pełnymi pytań i wątpliwości.


Wyjaśniamy zatem kwestię niedzieli niehandlowych w najbliższych latach.


Szybkie wprowadzenie – kto, dlaczego i po co wprowadził niedziele bez handlu

Niedziela handlowa jest dla wielu świętem Niedziela bez handlu jest projektem ustawy obywatelskiej, którą Sejm po poprawkach zaproponowanych przez Senat uchwalił 24 listopada 2017 roku. Zgodnie z jej przepisami, od 1 marca 2018, niedziele handlowe w każdym miesiącu będą obowiązywały dwie - pierwsza i ostatnia.

Główną motywacją wprowadzenia ograniczeń proponowanych przez ustawę było „wzmocnienie więzi społecznych”, których to rozwój ograniczała niedziela handlowa. Rząd (zgodnie z kreowaniem się na „strażników” prorodzinnej postawy), aprobując ustawę brał pod uwagę kwestię pracujących w handlu matek. Pracując także w weekendy nie są one w stanie zbudować odpowiednich relacji ze swoimi dziećmi, które potrzebują ich wsparcia i zaangażowania w okresie dojrzewania.

Niedziela wolna od handlu ma być korzyścią dla wszystkich. Pracujący dotąd w niedziele odpoczną, a Ci którzy i tak mieli wówczas wolne, będą mogli spędzić je nie przesiadując godzinami w supermarketach.

Gdy złamiemy przepisy...

Sklepy otwarte 2018

Stoisko z warzywami w otwartym sklepie
Jakie są obecnie zasady w niedziele handlowe?

Obowiązujące zapisy ustawy nieco ograniczają możliwości polskich konsumentów, dlatego też lepiej zadbać o zapasy w domowej spiżarni nieco wcześniej. Z pewnością nie zastaniemy drzwi zamkniętych na cztery spusty w każdą pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. W przypadku pozostałych jesteśmy zdani na los oraz dobre intencje właścicieli sklepów, którzy jako jedyni mogą wówczas stać za sklepową ladą.

Sklepy otwarte 2019

Od 2019 roku w życie wejdą kolejne zmiany.

Obecna forma ustawy jest wersją najłagodniejszą i ma przygotować Polaków na jej bardziej restrykcyjną wersję. Od 1 stycznia 2019 roku handel w niedzielę będzie możliwy tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Lecz to jeszcze nie koniec zmian. Prawdziwa rewolucja szykuje się na styczeń 2020 roku. Wówczas planowane jest zminimalizowanie kalendarza niedziel handlowych do jedynie 7 w ciągu CAŁEGO roku.
Wózkek na zakupy w sklepie zamkniętym w niedziele

Sklepy otwarte 2020

Od 1 stycznia 2020 roku będziemy mogli robić zakupy podczas:
  • dwóch niedzieli handlowych przed Bożym Narodzeniem
  • niedzieli przed Wielkanocą
  • oraz dwóch ostatnich niedzieli: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia

Obecnie ustawa, która początkowo (jeszcze przed jej wprowadzeniem) cieszyła się pozytywnym odbiorem wśród społeczeństwa, traci grono swoich sympatyków. Jej zapisy nie podobają się zarówno zwykłym polskim konsumentom, jak i samym pracownikom. Poszkodowani są tu zwłaszcza studenci i osoby zatrudnione na pół etatu. Pracujący dotąd podczas weekendów skarżą się na brak możliwości zatrudnienia w dogodnej dla nich formie, która pozwoliłaby im na pogodzenie pracy ze studiami.

Więcej artykułów w kategorii "niedziela bez handlu":

Tekst własny

team leaderzyt w szoku mroku

r

r

w

w