Europa z zakazem handlu w niedzielę: niedziele bez handlu obowiązują także w innych krajach

Zakaz handlu w niedziele w innych krajach.

Sprawdź, gdzie jeszcze handel jest ograniczony w niedzielę.

  Niedziele bez handlu wbrew pozorom nie są wcale polskim wymysłem, choć co warto podkreślić Unia Europejska nie narzuca żadnemu z krajów członkowskich zamknięcia sklepów w ostatni dzień weekendu.                                                                               Decyzję co do wprowadzenia lub odrzucenia zakazu handlu podejmuje każde państwo indywidualnie.   Podobne do polskich przepisy mówiące o handlu w niedzielę obowiązują także m.in. w:  
  • Austrii
  • Belgii
  • Francji
  • Grecji
  • Holandii
  • Luksemburgu
  • Niemczech
  • Wielkiej Brytanii
  • Szwecji
  • Hiszpanii
 

„Niedzielna cisza”, czyli niedziela handlowa w Austrii

  Niedziela bez handlu w Austrii określana jest mianem „Sonntagsruhe” („niedzielna cisza”).   W praktyce oznacza to tyle, że wszystkie sklepy są zamknięte w każdą niedzielę oraz święta, a austriaccy konsumenci mogą szukać ratunku jedynie na stacjach benzynowych oraz w sklepach na dworcach i tych położonych nieopodal atrakcji turystycznych, które mimowolnie stają się centrum wydarzeń coniedzielnych zakupów.    

Belgia – handel w niedzielę? Tylko dla niektórych sklepów!

  Niedziela handlowa w Belgii, to cotygodniowa okazja do większego zarobku tylko dla wybrańców – a mianowicie dla małych sklepów spożywczych, które dzięki temu mogą choć trochę podgonić zyski największych supermarketów, które obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedzielę.

Niedziele handlowe we Francji - wyjątkiem działy spożywcze w regionach turystycznych

  We Francji, co tydzień niedzielą wolną od handlu mogą cieszyć się wszyscy pracownicy i klienci wielkich supermarketów.   Supermarkety w dużych miastach oraz regionach turystycznych pracują podczas zakazu handlu, jedynie pod warunkiem, że prowadzą dział spożywczy, w godz. 9 do 13.   Niemcy - zakaz handlu w niedzielę zapisany w Konstytucji   W Niemczech na próżno szukać otwartych sklepów w niedzielę.     Podobnie jak w Austrii jest tam wprowadzony zwyczaj “Niedzielnej ciszy”, która dodatkowo zagwarantowana jest każdemu obywatelowi w Konstytucji (bowiem Niemcom wolne niedziele gwarantuje Konstytucja), a więc zakaz handlu jest tam uprawomocniony.  

Grecja - zakaz handlu z wyjątkami

  W pięknym, pełnym turystów kraju, handel w niedzielę i święta dozwolony jest wyłącznie dla małych sklepów, których powierzchnia nie przekracza 250m2.   Jednak duże markety również mają tam swoje 5 minut blasku - mogą być one otwarte przez siedem wybranych niedzieli handlowych w roku.  

Holandia

W Holandii handel w niedzielę regulują przepisy lokalne, tym razem wpływu na otwarte sklepy nie ma Konstytucja, a religia.   W gminach położonych głównie w centrum kraju, gdzie rządzą protestanccy konserwatyści, handel w niedzielę jest całkowicie zakazany, pozostałe regiony kraju na szczęście dla wszystkich Holendrów nie są aż tak restrykcyjne.  

Wielka Brytania, Hiszpania, Szwecja - co kraj to niedziela bez handlu na własnych zasadach

  W niedzielę w Wielkiej Brytanii markety mogą być otwarte jedynie przez kilka godzin, a więc mamy tutaj do czynienia z połowiczną niedzielą handlową.   Nieco inaczej wygląda zakaz handlu w niedziele w Hiszpanii - dotyczy on tam tylko kilku rejonów kraju.   W Szwecji natomiast obowiązuje zakaz handlu, ale tylko na wybrane produkty, a mianowicie... na alkohol :) ------------------ fot.Pixabay
Data: 22.02.2019
Autor: Roman Polecki

Sklepy otwarte 2018

Stoisko z warzywami w otwartym sklepie
Jakie są obecnie zasady w niedziele handlowe?

Obowiązujące zapisy ustawy nieco ograniczają możliwości polskich konsumentów, dlatego też lepiej zadbać o zapasy w domowej spiżarni nieco wcześniej. Z pewnością nie zastaniemy drzwi zamkniętych na cztery spusty w każdą pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. W przypadku pozostałych jesteśmy zdani na los oraz dobre intencje właścicieli sklepów, którzy jako jedyni mogą wówczas stać za sklepową ladą.

Sklepy otwarte 2019

Od 2019 roku w życie wejdą kolejne zmiany.

Obecna forma ustawy jest wersją najłagodniejszą i ma przygotować Polaków na jej bardziej restrykcyjną wersję. Od 1 stycznia 2019 roku handel w niedzielę będzie możliwy tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Lecz to jeszcze nie koniec zmian. Prawdziwa rewolucja szykuje się na styczeń 2020 roku. Wówczas planowane jest zminimalizowanie kalendarza niedziel handlowych do jedynie 7 w ciągu CAŁEGO roku.
Wózkek na zakupy w sklepie zamkniętym w niedziele

Więcej artykułów w kategorii "niedziela bez handlu":

Europa z zakazem handlu w niedzielę: niedziele bez handlu obowiązują także w innych krajach

Jednym z argumentów przemawiających za wprowadzeniem w Polsce ustawy o zakazie handlu w niedzielę był właśnie ten, że podobne przepisy obowiązują w innych europejskich krajach.

Niedziela bez handlu 2019: Jakie zmiany wchodzą w życie od Nowego Roku?

Ogólnopolski eksperyment „Niedziela wolna od handlu” nie zakończy się w 2018 roku - od 2019 roku przepisy odnośnie zakazu handlu w niedzielę ulegną kolejnym zmianom i zaostrzeniu. Tym samym liczba niedzieli handlowych ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Prezenty świąteczne na ostatnią chwilę? SPRAWDŹ, które sklepy są czynne w niedziele wolne od handlu

Święta tuż za rogiem, już prawie czujesz ich oddech na plecach, a Ty nadal w proszku? Sprawdź, gdzie zrobisz awaryjne przedświąteczne zakupy w niedziele bez handlu.

Zobacz Wszystkie