Handel w niedzielę – jak politycy otworzyli humorystyczną puszkę Pandory

Otwarte biedronki w niedziele tematem memów

Niedziela wolna od handlu stałasię obiektem licznym żartów, piosenek, skeczy kabaretowych i memów. Jak Polacy poprzez humor dają upust swoim emocjom w obliczu niedzieli niehandlowych?


Horror XXI wieku – niedziela bez handlu

Nadeszła niedziela wolna od handlu. Młoda polska rodzina siedzi przy stole, gdy nagle z przerażeniem odkrywa, że lodówka prócz paru kostek masła świeci pustkami. Ojciec, jako głowa rodziny udaje sięna misję , by odnaleźć gdzieś choć kawałek chleba. Biegnie przez pola, lasy, puste parkingi, ucieka przed kibolami. Zwykła wyprawa by odnaleźć sklep czynnyw niedziele niehandlową staje się operacją godną James’a Bonda.

Brzmi jak scenariusz filmu? Zgadza się.

W kwietniu na YouTubie pojawił się film katastroficzny pt. „Niedziela bez handlu”. Dzieło Kabaretu Czwarta Fala, zostało obejrzane już ponad 1,4 mln razy. Są tam oczywiście dosadne karykatury sytuacji – np. mężczyzna handlujący po zmroku, na lewo kiełbasą i bułkami. Ale odbiór filmu przez internautów jest bardzopozytywny.

Tak właśnie wyglądają niedzielne realia większości polskich rodzin. Oczywiście zmniej dramatyczną fabułą. Handel w niedzielę stał się Świętym Graalem. Z tego horroru mogą jedynie uratować nas właściciele osiedlowych sklepów, rodzina lub sąsiedzi.

Naród bez sensu się błąka. Zamknięty Lidl, zamknięta Biedronka

Niedziela bez handlu daje internautom, kabaretom oraz muzykom duże pole do popisu. Paradoksalnie, to co nas denerwuje jednocześnie nas śmieszy. Każdy temat można obrócić w żart i zyskać przy tym rozgłos, a także poklask publiczności. W obliczu dramatu niedzieli niehandlowej dużym zainteresowaniem cieszą się także satyryczne memy.

Wpisującw jedną z popularnych wyszukiwarek hasło „Niedziela bez handlu memy” znajdziemy około 175 000 wyników. Niedziela wolna od handlu nie tylko denerwuje, ale również wyzwala w ludziach kreatywność.

Obok kwestii niedzieli bez handlu nie przeszli obojętnie także muzycy. Najsłynniejszą obecnie piosenką na temat zakazu handlu w niedzielę jest ta pt. „Niedziela bez Biedronki”. Autor - Bartek Kalinowski sopocki poeta i satyryk śpiewa w niej:

„Jest jak za komuny a może i gorzej
Bo ludzie zdychają na złość
Mój sąsiad w szpitalu wytrzymać nie może
Ja chcę do& Carrefoura mam dość

Widziałem naród bez sensu się błąka
Zamknięty Lidl zamknięta Biedronka
I co mam zrobić bez Tesco ja teraz
Kiedy z głodu umieram"

Tato czy to wojna? Nie Synu, to niedziela bez handlu

Udając się w sobotni wieczór do jednego z popularnych sklepów spożywczych można przetrzeć oczy ze zdziwienia. „Zbliża się wojna?” pyta jeden z klientów sklepu, widząc puste gabloty z pieczywem, nabiałem i lodówki bez mięsa. Nie, to nie wojna. To po prostu niedziela wolna od handlu budzi w ludziach taką trwogę i przerażenie.

Ku uciesze wszystkich sklepów wpadamy w panikę. Kupujemy na zapas, zapominając przy tym, że od poniedziałku wszystko wróci do normy. Gdy minie ten okropny czas niedzieli znów będziemy mogli udać się, do czynnego całą dobę Tesco.

Planowane przez rząd zaostrzenie obecnej ustawy, która ograniczy handel w niedzielę do jednej w miesiącu z pewnością wyzwoli w Polakach nowe pokłady humoru. Z pewnością jest to najlepsza metoda z możliwych, by poradzić sobie z tą sytuacją. I jej wszyscy utrudzeni powinniśmy się trzymać.

Data: 12.10.2018
Autor: Martyna Gawron - Dekiel

Sklepy otwarte 2018

Stoisko z warzywami w otwartym sklepie
Jakie są obecnie zasady w niedziele handlowe?

Obowiązujące zapisy ustawy nieco ograniczają możliwości polskich konsumentów, dlatego też lepiej zadbać o zapasy w domowej spiżarni nieco wcześniej. Z pewnością nie zastaniemy drzwi zamkniętych na cztery spusty w każdą pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. W przypadku pozostałych jesteśmy zdani na los oraz dobre intencje właścicieli sklepów, którzy jako jedyni mogą wówczas stać za sklepową ladą.

Sklepy otwarte 2019

Od 2019 roku w życie wejdą kolejne zmiany.

Obecna forma ustawy jest wersją najłagodniejszą i ma przygotować Polaków na jej bardziej restrykcyjną wersję. Od 1 stycznia 2019 roku handel w niedzielę będzie możliwy tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Lecz to jeszcze nie koniec zmian. Prawdziwa rewolucja szykuje się na styczeń 2020 roku. Wówczas planowane jest zminimalizowanie kalendarza niedziel handlowych do jedynie 7 w ciągu CAŁEGO roku.
Wózkek na zakupy w sklepie zamkniętym w niedziele

Więcej artykułów w kategorii "niedziela bez handlu":

Niedziela bez handlu 2019: Jakie zmiany wchodzą w życie od Nowego Roku?

Ogólnopolski eksperyment „Niedziela wolna od handlu” nie zakończy się w 2018 roku - od 2019 roku przepisy odnośnie zakazu handlu w niedzielę ulegną kolejnym zmianom i zaostrzeniu. Tym samym liczba niedzieli handlowych ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Prezenty świąteczne na ostatnią chwilę? SPRAWDŹ, które sklepy są czynne w niedziele wolne od handlu

Święta tuż za rogiem, już prawie czujesz ich oddech na plecach, a Ty nadal w proszku? Sprawdź, gdzie zrobisz awaryjne przedświąteczne zakupy w niedziele bez handlu.

Zobacz do której godziny są dzisiaj otwarte sklepy Tesco, Biedronka, Lindl oraz Carrefour

Z okazji Halloween zebraliśmy dla was godziny otwarcia sklepów najpopularniejszych sieci handlowcyh. Mamy też dobrą wiadomość dla imprezowiczów - jutrzejsza niedziela 27 października 2018 roku jest niedzielą bez zakazu handlu, czyli sklepy są normalnie otwarte.

Zobacz Wszystkie