Niedziela bez handlu 2019: Jakie zmiany wchodzą w życie od Nowego Roku?

Każdy idzie na zakupy w te niedziele handlowe - nawet żabka
 

Ogólnopolski eksperyment „Niedziela wolna od handlu” nie zakończy się w 2018 roku - od 2019 roku przepisy odnośnie zakazu handlu w niedzielę ulegną kolejnym zmianom i zaostrzeniu. Tym samym liczba niedzieli handlowych ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Handel w niedzielę – jakie zmiany czekają nas w nowym roku? Jeśli myśleliście, że sklepy otwarte tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca są szczytem możliwości nowej ustawy, to niestety czeka Was niemiła niespodzianka.   W 2019 roku sklepy będą otwarte jedynie przez 15 niedziel handlowych. Co jest równoznaczne z tym, że zakupy będziemy mogli zrobić jedynie w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu, dumnie nazywaną “niedzielą handlową”. To kolejny etap wprowadzania zmian polegających na wprowadzeniu niedzieli wolnych od handlu na podstawie Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz.U. z 2018 poz. 305).   Co warto podkreślić nowe przepisy wchodzą w życie już 1 stycznia 2019 roku, tak więc w Nowy Rok wchodzimy z kolejnymi, poważnymi, zarówno dla konsumentów, pracodawców jak i pracobiorców, zmianami. Najbliższa niedziela handlowa czeka nas dopiero 27 stycznia.   Wykaz niedziel handlowych 2019 - SPRAWDŹ kiedy zrobisz zakupy! Zajrzyj do naszego kalendarza i sprawdź kiedy sklepy są otwarte Styczeń:
 • 27 stycznia
Luty:
 • 24 luty
Marzec:
 • 31 marca
Kwiecień:
 • 14 kwietnia
 • 28 kwietnia
Maj:
 • 26 maja
Uwaga! Podczas tzw. długiego weekendu jedyną szansą na duże zakupy w największych supermarketach jest 2 lub 4 maja, bądź dni poprzedzające te terminy – 5 maja jest niedzielą bez handlu. W Wielkanoc także nie będzie szansy na uzupełnienie zapasów czy ostatnią deskę ratunku w przygotowywaniu tradycyjnego Wielkanocnego śniadania – obowiązuje wówczas całkowity zakaz handlu. Czerwiec:
 • 30 czerwca
Lipiec:
 • 28 lipca
Sierpień:
 • 25 sierpnia
Wrzesień:
 • 29 września
Październik:
 • 27 października
Listopad:
 • 24 listopada
  Okres zaduszny (1-3 listopada przypada w tym roku na piątek oraz weekend), dlatego dobrze jest pomyśleć o większych zakupach w dni poprzedzające Święto Zmarłych oraz Zaduszki.   Jeśli o zakupach w listopadzie mowa, to warto podkreślić, że Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w tym roku w poniedziałek i poprzedza je niedziela niehandlowa.   Grudzień:
 • 15 grudnia
 • 22 grudnia
 • 29 grudnia
  Niedziela wolna od handlu? Są 3 wyjątki! Na szczęście, zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w trzech przypadkach:
 • w Niedzielę Palmową
 • oraz w dwie niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia
dzięki czemu zyskamy 3 dodatkowe niedziele handlowe w ciągu najbliższego roku. Jednak to tylko cisza przed burzą i przygotowanie do kolejnych zmian, które będą obowiązywać w 2020 roku.   Całkowity zakaz handlu? Już w 2020 roku. To jednak nie koniec zmian. Już w 2020 roku daty niedzieli handlowych będzie można policzyć na palcach jednej ręki. Wówczas, odpowiedź na pytanie rodzące się co tydzień w głowach PolakówKiedy niedziela handlowa?” będzie banalnie prosta.   Obowiązywać będzie wtedy całkowity zakaz handlu w każdą niedzielę, z nielicznymi wyjątkami. Handel w niedzielę będzie się odbywać jedynie, gdy poprzedzać będzie ona święto...  
fot. Pixabay  
Data: 09.02.2019
Autor: Aleksander Ulas

Sklepy otwarte 2018

Stoisko z warzywami w otwartym sklepie
Jakie są obecnie zasady w niedziele handlowe?

Obowiązujące zapisy ustawy nieco ograniczają możliwości polskich konsumentów, dlatego też lepiej zadbać o zapasy w domowej spiżarni nieco wcześniej. Z pewnością nie zastaniemy drzwi zamkniętych na cztery spusty w każdą pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. W przypadku pozostałych jesteśmy zdani na los oraz dobre intencje właścicieli sklepów, którzy jako jedyni mogą wówczas stać za sklepową ladą.

Sklepy otwarte 2019

Od 2019 roku w życie wejdą kolejne zmiany.

Obecna forma ustawy jest wersją najłagodniejszą i ma przygotować Polaków na jej bardziej restrykcyjną wersję. Od 1 stycznia 2019 roku handel w niedzielę będzie możliwy tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Lecz to jeszcze nie koniec zmian. Prawdziwa rewolucja szykuje się na styczeń 2020 roku. Wówczas planowane jest zminimalizowanie kalendarza niedziel handlowych do jedynie 7 w ciągu CAŁEGO roku.
Wózkek na zakupy w sklepie zamkniętym w niedziele

Więcej artykułów w kategorii "niedziela bez handlu":

Europa z zakazem handlu w niedzielę: niedziele bez handlu obowiązują także w innych krajach

Jednym z argumentów przemawiających za wprowadzeniem w Polsce ustawy o zakazie handlu w niedzielę był właśnie ten, że podobne przepisy obowiązują w innych europejskich krajach.

Niedziela bez handlu 2019: Jakie zmiany wchodzą w życie od Nowego Roku?

Ogólnopolski eksperyment „Niedziela wolna od handlu” nie zakończy się w 2018 roku - od 2019 roku przepisy odnośnie zakazu handlu w niedzielę ulegną kolejnym zmianom i zaostrzeniu. Tym samym liczba niedzieli handlowych ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

Prezenty świąteczne na ostatnią chwilę? SPRAWDŹ, które sklepy są czynne w niedziele wolne od handlu

Święta tuż za rogiem, już prawie czujesz ich oddech na plecach, a Ty nadal w proszku? Sprawdź, gdzie zrobisz awaryjne przedświąteczne zakupy w niedziele bez handlu.

Zobacz Wszystkie