Niedziela bez handlu - czyli jak uspokoić ogarniającą Polaków panikę

ludzie nie wiedzą czy sklepy są dzisiaj otwarte

Co tydzień w prawie każdym polskim domu ktoś zadaje znamienne od paru miesięcy pytanie – „Jaka jest dzisiaj niedziela? Niedziela handlowa, czy może niedziela bez handlu?”. Spanikowani sięgamy po kalendarz, ale tam też nie znajdujemy odpowiedzi

Choć ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele była projektem komitetu obywatelskiego, to można odnieść wrażenie, że cieszy się ona raczej znikomym zadowoleniem. Wprowadza chaos w cotygodniowe plany Polaków. Handel w niedzielę stał się nie lada taktyczną operacją. Kiedy będzie niedziela bez handlu? Kiedy jest niedziela handlowa? Gdzie pójść na zakupy? Czy sklep będzie otwarty? Czy właściciel będzie stał za kasą? Czy nasz ulubiony osiedlowy sklep uratuje nas w niedzielny poranek?

Zażegnanie dramatu niedzieli bez handlu

Osoby z dostępem do Internetu nie muszą już wylewać łez z powodu zakazu handlu. Każda akcja przynosi reakcję i tak też się stało w kwestii niedzieli handlowych. Z otwartymi ramionami polskich konsumentów przyjmą sklepy internetowe z dostawą do domu i punkty gastronomiczne. Korporacje taksówkarskie realizujące zakupy na stacjach benzynowych za odpowiednią dopłatą za wykonane kilometry. To tylko niektóre z dostępnych możliwości zażegnania kryzysu niedzieli bez handlu.

Z pomocą przychodzi m.in. portal Szopi.pl. Serwis oferuje możliwość składania zamówień i zakupów przez stronę internetową. Po zaliczeniu wszystkich punktów z Twojej listy zakupów już po godzinie w drzwiach stanie kurier, a Ty z wdzięczności będziesz mógł rzucić się mu na szyje. Warto podkreślić, że portal współpracuje nie tylko z dużymi sieciami sklepów jak Lidl, Tesco, czy Biedronka (które oczywiście objęte są zakazem handlu). W zależności od miasta współpraca zachodzi także między portalem, a lokalnymi sprzedawcami. Tak więc wizja zakupów dostarczonych pod same drzwi w niedziele bez handlu nie jest już tylko utopijnym marzeniem. Niewątpliwą zaletą, a także wyróżniającą spośród konkurencji praktyką jest także to, że pracownicy Szopi.pl robią zakupy nawet do godziny 21 lub 22.

Znów dopadł Cię głód w niedzielę bez handlu? Brakuje Ci chęci do gotowania? Wystarczy, że sięgniesz po laptopa lub telefon z dostępem do Internetu i odwiedzisz któryś z portali współpracujących z lokalami gastronomicznymi. Pyszne.pl, PizzaPortal, UberEats to tylko niektóre z dostępnych możliwości. Opłacając zamówienie oraz dostawę już po max. półtorej godziny będziesz mógł cieszyć się widokiem dostawcy w Twoim progu i niedziela bez handlu nie okaże się aż tak straszna.

Data: 19.07.2018
Autor: Ryszard Wrona

Sklepy otwarte 2018

Stoisko z warzywami w otwartym sklepie
Jakie są obecnie zasady w niedziele handlowe?

Obowiązujące zapisy ustawy nieco ograniczają możliwości polskich konsumentów, dlatego też lepiej zadbać o zapasy w domowej spiżarni nieco wcześniej. Z pewnością nie zastaniemy drzwi zamkniętych na cztery spusty w każdą pierwszą oraz ostatnią niedzielę miesiąca. W przypadku pozostałych jesteśmy zdani na los oraz dobre intencje właścicieli sklepów, którzy jako jedyni mogą wówczas stać za sklepową ladą.

Sklepy otwarte 2019

Od 2019 roku w życie wejdą kolejne zmiany.

Obecna forma ustawy jest wersją najłagodniejszą i ma przygotować Polaków na jej bardziej restrykcyjną wersję. Od 1 stycznia 2019 roku handel w niedzielę będzie możliwy tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Lecz to jeszcze nie koniec zmian. Prawdziwa rewolucja szykuje się na styczeń 2020 roku. Wówczas planowane jest zminimalizowanie kalendarza niedziel handlowych do jedynie 7 w ciągu CAŁEGO roku.
Wózkek na zakupy w sklepie zamkniętym w niedziele

Więcej artykułów w kategorii "niedziela bez handlu":

Tekst własny

team leaderzyt w szoku mroku

r

r

w

w

Zobacz Wszystkie